Święto Szkoły

„Święto Szkoły- Dzień Patrona”

pod hasłem „Bądź przyjacielem Ziemi”

Dnia 29 maja 2013 roku w Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie z okazji 7- rocznicy nadania szkole imienia, odbyła się uroczystość „Święta Szkoły- Dzień Patrona”. Ww święto połączono z Piknikiem ekologicznym pod hasłem „Bądź przyjacielem Ziemi” oraz Dniem Dziecka.

Z powodu niepewnej pogody, uroczystość odbyła się na nowo wybudowanej hali sportowej. Nawiązując do patrona naszej szkoły, wybrani uczniowie przybliżyli zasługi Mikołaja Kopernika dla nauki.

Piknik ekologiczny obejmował liczne konkursy, których część przeprowadzono wcześniej, jak np.: konkurs wiedzy ekologicznej, konkurs na prezentację multimedialną, konkurs na plakat ekologiczny. Dnia 29 maja 2013 roku przeprowadzono kolejne konkursy. Na samym wstępie odbył się happening- przemarsz poszczególnych klas, w zwracających uwagę przebraniach i transparentach promujących ekologiczne hasła. Wychowawcy i młodzież przygotowując happening wykazali się dużą kreatywnością co przełożyło się na wspaniała zabawę.

W dalszej kolejności chętni uczniowie prezentowali piosenki o treściach przyrodniczych. Niektórzy z nich pokusili się na ułożenie własnych słów do znanej melodii. Odbył się też pokaz mody ekologicznej. Tutaj wyobraźnia uczniów okazała się wielkim zaskoczeniem dla wszystkich, np. uczniowie klasy III B nawiązali swoimi strojami do plemion afrykańskich, dla których odzieniem jest to co znajdą w pobliskim lesie- czyli środowisko naturalne.

Powyższe konkursy były oceniane przez specjalnie powołaną w tym celu komisję, złożoną z członków Rady Rodziców w osobach: p. Katarzyna Drożdża, p. Piotr Bachorczyk oraz p. Artur Kaszyński- Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Golub- Dobrzyń.

W dalszej części uroczystości odbył się sprawnościowy tor przeszkód przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. Reprezentacje poszczególnych klas rywalizowały między sobą w myśl zasady, „w zdrowym ciele- zdrowy duch”. Rywalizacja była ogromna, także emocji nie brakowało.

Podczas przerw uczniowie z okazji Dnia Dziecka otrzymali drożdżówki, lody, napoje zakupione za pieniądze od sponsorów: MSZiZ Golub- Dobrzyń, sklep „Natalia” z Golubia- Dobrzynia i sklep spożywczy Wioletta Meller - Gałczewo.

W trakcie pikniku odbył się także konkurs dotyczący segregacji śmieci przeprowadzony przez panią Irminę Krupę- kierownika referatu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej  Gminy Golub- Dobrzyń.

Podsumowanie wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 5 czerwca 2013 roku w Światowy Dzień Środowiska. Wszystkim laureatom, finalistom, wyróżniającym się uczniom wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Były nimi: koszulki z logiem szkoły, czapeczki, książki, pendrive, myszki bezprzewodowe do komputera, kamery internetowe, grawerowane długopisy, torby ekologiczne. Pieniądze na zakup nagród pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Oprócz edukacji ekologicznej realizowaliśmy konkretne działania, tj. zbiórkę makulatury, zużytych baterii oraz plastikowych nakrętek. Dla wyróżniających się uczniów i klas wręczono dyplomy.