Biwak integracyjny

WEDRÓWKI PO MIEJSCACH I CZASIE.

Impreza integracyjno – sportowo – turystyczna była skierowana do uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum. Zajęcia integrujące klasy uczestników polegały na spotkaniach uczniów klas z wychowawcami, rozmowach i spotkaniach z dyrektorem i pedagogiem, zajęciach sportowych tj. grach i zabawach na hali sportowej, zajęciach terenowych – marsz na orientację połączony z grą terenową w ramach kwalifikowanej turystyki pieszej, zabawach na boisku szkolnym prowadzonych przez harcerzy z drużyny z naszego gimnazjum,  ognisku integracyjnym i integracyjnej zabawie tanecznej.

Celem podstawowym było dobre poznanie nowych kolegów i koleżanek, swoich wychowawców i innych nauczycieli, po to, aby odważniej i z większym zapałem rozpocząć naukę. Ponieważ miejscem imprezy była szkoła i tereny wokół niej, uczniowie mogli się przekonać o atrakcyjności krajoznawczej okolicy i zobaczyć bogate zaplecze jakim dysponuje nasza placówka. Bardzo dobra organizacja zajęć, wspaniała pogoda i wspomniane wcześniej świetne warunki logistyczne , przyniosły oczekiwane rezultaty i umożliwiły osiągnięcie założonych celów.

Zajęcia terenowe w ramach turystyki kwalifikowanej odbyły się w piątek dwóch turach-przed i po południu.  Uczniowie podzieleni na dziesięć grup, pod opieką nauczycieli, musieli pokonać wyznaczoną trasę w terenie. W czasie marszu korzystali z map topograficznych okolic Gałczewa, kompasów, po to, aby wybrać właściwą drogę i dotrzeć jak najszybciej do mety. Po drodze, na grupy czekali harcerze, którzy przygotowali rozmaite konkursy i gry zręcznościowe. W terenie odszukać należało „lampiony” z zadaniami do wykonania. Punkty uzyskane za te konkurencje, właściwy wybór trasy i czas przejścia decydował o zwycięstwie. Pogoda i humory dopisały, rywalizacja podniosła emocje, więc  zabawa była bardzo udana. Ogłoszenie wyników odbyło się na ognisku integracyjnym i wtedy zostały wręczone nagrody dla nich. Wszystkim uczestnikom rozdaliśmy pamiątkowe odznaki.

Biwak integracyjny dla uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, był bardzo udany i przyniósł oczekiwane rezultaty – uczniowie lepiej się poznali ,zaznajomili  ze swoimi wychowawcami i szkołą. Dzięki temu łatwiej i z  większym zapałem przystąpią do nauki.