Publiczne Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie

Projekt "Wędrówka po miejscach i czasie"

Projekt „Wędrówka po miejscach i czasie” został realizowany. Wrzesień, październik listopad  to miesiące na turystykę aktywną w Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie. Warsztaty z turystyki kwalifikowanej przybliżyły uczestnikom tajniki aktywnego spędzania czasu wolnego. W ramach projektu odbył się rajd pieszy i rajd rowerowy.

W rajdzie pieszym wzięło udział 100 uczniów Publicznego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie, którzy zostali  podzieleni na 10 grup zwiadowczych. Na każdą grupę w terenie czekało  5 patroli, którzy sprawdzali ich  wiedzę ekologiczno-przyrodniczą, praktyczne  umiejętności i zaradność w warunkach terenowych. Patrol zwiadowczy stanowiło 20  harcerzy   14 Drużyny Harcerskiej ,,Odkrywcy” im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie. Uczestnicy rajdu korzystali  z przewodników do określania roślin, busoli, mapy topograficznej. Przechodzili przez różnorodne  zadania sprawnościowe.  Bieg miał  postać trasy  3 km długości, na której rozstawieni byli  instruktorzy.  Trasa rajdu przebiega  traktem leśnym wsi Gałczewo - Lisewo.  W Gałczewie podczas postoju w miejscu biwakowym uczestnicy rajdu  mogli ogrzać się przy ognisku, piec kiełbaski i wspólnie pośpiewać . W celach rekreacyjnych  uczestniczyli również w zajęciach sportowo-rekreacyjnych i  grach zespołowych. Do gier zespołowych i ogniska zaprosiliśmy  do udziału  Radę   Rodziców Gimnazjum i zainteresowanych mieszkańców środowiska lokalnego.

Podczas rajdu rowerowego pojechaliśmy   śladami II wojny światowej i poszukaliśmy   miejsc w regionie związanych z tymi wydarzeniami.  Rajd zaczęliśmy zapaleniem znicza pod pomnikiem ofiar hitleryzmu i stalinizmu w Golubiu-Dobrzyniu. Dotarliśmy do miejsca egzekucji w Nowogrodzie i pomnika upamiętniającego to wydarzenie. W Węgiersku obejrzeliśmy umocnienia terenowe -bunkry, okopy. Przy drodze do Sokołowa złożyliśmy hołd ofiarom nalotu w pierwszych dniach kampanii wrześniowej 1939 r.    Prowadziliśmy  rozmowy z mieszkańcami , szukaliśmy  świadków tamtych chwil. Miejscem odpoczynku był teren obok świetlicy  wiejskiej w Węgiersku .  Wykonaliśmy zdjęcia. Odszukane ślady historii zaprezentowaliśmy  w antyramach, które wiszą  na korytarzu i bibliotece szkolnej. W rajdzie rowerowym wzięło  udział 12 osób. Przed wyjazdem przypomnieliśmy  przepisy o ruchu drogowym, otrzymaliśmy  odblaski.  Zebrane wiadomości, spostrzeżenia zostały zaprezentowane również w wydaniu e-gazetki szkolnej  CHILLOUT. Gazetka dostępna jest na portalu internetowym MAM.

Artykuły