XIV Wojewódzki konkurs recytatorski

Literackie spotkanie  z  Fryderykiem Chopinem

23 stycznia w bibliotece szkolnej Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie odbyło się spotkanie literackie promujące czytelnictwo wśród młodzieży. W trakcie spotkania  czytane były  fragmenty poezji i  prozy  poświęconej Fryderykowi  Chopinowi i  muzyce. Odtwarzane zostały utwory jego autorstwa.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum. Miało ono  na celu  przybliżanie i popularyzację postaci Fryderyka  Chopina, pokazanie  jego związków z regionem kujawsko-pomorskim oraz rozpropagowanie twórczości poetów  poświęconej muzyce i postaci  Chopina. Jak również   upowszechnianie kultury języka polskiego i  kształtowanie wrażliwości na piękno żywego słowa. Za zorganizowanie spotkania odpowiedzialne były p. D. Traczykowska n-l bibliotekarz i p. M.  Traczykowska- Bąk n-l j. polskiego.

Podczas spotkania odbyły się  także eliminacje szkolne  XIV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy poświęconej muzyce i Fryderykowi Chopinowi organizowanego przez  Ośrodek Chopinowski  w Szafarni. Do  eliminacji konkursu zgłosiło udział 16 uczennic. W skład komisji konkursowej weszli nauczyciele  j. polskiego Danuta Sołtys, Marta Traczykowska- Bąk, Hanna Pieczka, Danuta Traczykowska oraz dyrektor gimnazjum Maria Gregorowicz.

W eliminacjach  I miejsce uzyskała Magdalena Lala recytując wiersz Czesława Miłosza pt. „Walc”, II miejsce zajęła Klaudia Kosińska z wierszem,  „Gdy poloneza chopinowski”: Marii Konopnickiej, III miejsce uzyskała Magdalena Ostrowska prezentując wiersz pt.  „W Żelazowej Woli” Wandy Chotomskiej. Wyróżnienia za recytację otrzymały także uczennice: Klaudia Ciepiela, Oliwia Stenzel, Marta Siemienik, Laura Laskowska i Paulina Rysiewska.

Nasza szkołę w finale XIV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy poświęconej muzyce i Fryderykowi Chopinowi reprezentować będzie Magdalena Lala i Klaudia Kosińska. Finał konkursu odbędzie się 28 lutego br.