Konkurs Czytelniczy - Historia w literaturze. pt. „Powstanie zwykłych ludzi. Powstanie warszawskie w świadomości potomnych.”

II edycja Interdyscyplinarnego Międzyszkolnego Konkursu  Czytelniczego

- Historia w literaturze.

pt. „Powstanie zwykłych ludzi. Powstanie warszawskie w świadomości potomnych.”

W ubiegłym roku szkolnym pogłębialiśmy  wiedzę o Polsce sprzed sześciu wieków oraz przypomnieliśmy  bitwę grunwaldzką  przekazaną w dziejopisarstwie Jana Długosza, powieściopisarstwie Henryka Sienkiewicza, malarstwie Jana Matejki oraz twórczości filmowej Aleksandra Forda.

W roku szkolnym 2013/2014  zagadnienia konkursowe obejmowały wiedzę z zakresu historii Polski, historii literatury oraz dziejów kina,  w zakresie  różnorodnych aspektów Powstania Warszawskiego; biogramy uczestników wydarzeń, zdjęcia, dokumenty. Bibliografia obejmuje lektury : Pamiętnik z powstania warszawskiego:  Mirona Białoszewskiego,   Kamienie na szaniec:  Aleksandra Kamińskiego, film „Akcja pod Arsenałem” w  reż. Jana Łomnickiego, wiadomości ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego:  www.1944.pl/ historia (link: Powstańcze Biogramy, link: Kartki z kalendarza, link: Encyklopedia), Powstanie Warszawskie/ w:  Historia Polski 1914-1991, Wojciech Roszkowski .

Finał konkursu odbył się 9 kwietna  2014 r. brały udział gimnazjum : Publiczne Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie, Publiczne Gimnazjum im. Fryderyka Chopina  w Radominie,  Zespół Szkół nr ! im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.

Wyniki:

Tturniej drużynowy : I miejsce Gimnazjum w Radominie, II miejsce Gimnazjum w Gałczewie, III miejsce Gimnazjum w Golubiu-Dobrzyniu.

Turniej indywidualny: I miejsce: Dominika Daszkowska- Radomin,  II miejsce: Monika Gutowska -Gałczewo,  III miejsce – Aleksandra Pawłowska-Radomin.

We współczesnych czasach charakteryzujących się szybkimi przemianami społecznymi i kulturowymi, istnieje potrzeba utrwalania postaw patriotycznych młodego pokolenia. Mamy nadzieję, że udział w konkursie przyczyni się do pogłębienia wiedzy na temat Polski i historii młodego pokolenia powstańców 1944 r., a jednocześnie będzie formą nawiązania nowych kontaktów.

Organizatorzy :

Marzena Gutmańska