Sprzątanie świata

Sprawozdanie ze „ Sprzątania świata „ – Polska 2014

Dnia 19 września 2014 roku nasza szkoła uczestniczyła w akcji „ Sprzątania świata  pod hasłem „ Turysto. Szanuj środowisko”

Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym w akcji brali udział uczniowie klas drugich- ponad 100 uczniów.

O godzinie 10.30  na głównym placu przed wejściem do szkoły odbyła się zbiórka  w czasie którego Pani dyrektor Maria Gregorowicz  oraz Pani Irmina Krupa   przybliżyły istotne wiadomości dotyczące konieczności ochrony środowiska naturalnego.

Zbieranie odpadów odbyło się na 4 i 5 godzinie lekcyjnej.

W czasie zbiórki uczniowie segregowali śmieci na szkło, plastik, papier, metale i inne.

Na lekcji 6 uczniowie powrócili  na teren szkoły, gdzie  odbyło się pieczenie kiełbasek.

Instytucjami współuczestniczącymi w akcji było Leśnictwo Tokary ( zbieranie worków z poboczy dróg) , Urząd  Gminy Golub-Dobrzyń ( sponsor kiełbasek na ognisko, sfinansowanie zakupu plastikowych worków i rękawic, wystawienie kontenera ).

Zebrano około  80 kg szklanych butelek, 20 kg plastiku, 30 kg papieru.

Niestety , pomimo iż wprowadzono w Polsce selektywną zbiórkę odpadów,

w lesie w Gałczewie spotkaliśmy dzikie wysypisko śmieci, w skład którego wchodziło: szkło, mnóstwo plastikowych worków.

Dopiero po godzinie  uczniowie kl. II B uporali  się z uporządkowaniem tego terenu.

Ogólnie śmieci było mniej niż w latach ubiegłych, ale w dalszym ciągu istnieją ludzie , którzy szkodzą środowisku, posiadają złe nawyki.

Uporządkowaliśmy rowy, pobocza, brzeg lasu we wsi Gałczewo, Gałczewko, Owieczkowo.

Słoneczna pogoda zachęcała uczniów do pobytu na świeżym powietrzu.

Przy okazji mieliśmy żywy kontakt z przyrodą, spotkaliśmy jaszczurkę  żyworodną, uciekającego zająca.

Koordynator akcji „ Sprzątanie świata „ w Gałczewie