Konkurs Wiedzy Religijnej

Konkurs Wiedzy Religijnej w Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika

w Gałczewie.

Jan Paweł II – Karol Wojtyła to wielki Polak, co do tego stwierdzenia nie ma wątpliwości. Co jednak sprawiło, że człowiek ten stał się przewodnikiem duchowym tylu ludzi, wzorem i autorytetem, cenionym twórcą? Dlaczego został nazwany Janem Pawłem Wielkim? Większość z nas nie ma wątpliwości, odpowiadając na te pytania. Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że to nasz rodak, przez tyle pięknych, ale i trudnych lat pontyfikatu, zasiadał na Stolicy Piotrowej. Całym swym życiem, postawą, działaniami, skromnością i olbrzymim urokiem osobistym, który towarzyszył najważniejszym sprawom, zjednał sobie szacunek i miłość wszystkich, nie tylko chrześcijan. Papież szczególnie ukochał młodzież, a oni odwzajemniali mu się tym samym. Pamięć o Nim trwa.

W grudniu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II podkreślono ogromne zaangażowanie papieża Polaka w proces odradzania się polskiej niepodległości oraz w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. W tym roku obchodzimy 10 rocznicę jego śmierci, a pierwszą kanonizacją.
13 maja 2015 r. w Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie odbyła się już XV edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy Religijnej pod hasłem „Jan Paweł II - wielki papież, święty człowiek”, a w tym dniu przypadała także 34 rocznica zamachu na Jego życie. Do konkursu młodzież przygotowywała się przez kilka miesięcy. Był to projekt edukacyjny uczniów klasy II a. Pomoc uzyskiwali od p. D. Traczykowskiej n-la bibliotekarza, ks. kan. St. Kadzińskiego, Mariusza Fydryszewskiego – n-li religii, M. Traczykowskiej-Bąk- wychowawcy oraz wsparciu przez p. Marię Gregorowicz- dyrektora gimnazjum.

Temat przewodni konkursu został uzupełniony zakresem wiedzy dotyczącej funkcjonowania Kościoła, parafii i zabytków regionu golubsko-dobrzyńskiego.

Zgodnie z regulaminem konkurs składał się z dwóch etapów: etapu pisemnego i ustnego. Do etapu pisemnego przystąpiło 44 gimnazjalistów, reprezentantów wszystkich klas naszego gimnazjum.

W etapie ustnym brało udział 10 uczniów: Kamiński J., Piotrowska S., Trawiński D., Dąbrowska J., Kosińska K.,WodzieńJ., Kula D., Michalska W., Różańska K., Wrzosek D.

Po półtoragodzinnych zmaganiach zostali wyłonieni zwycięzcy XV Szkolnego Konkursu Wiedzy Religijnej, którymi zostali:

I miejsce Michalska Wiktoria – ucz. II b

II miejsce Piotrowska Sandra – ucz. III a

III miejsce Kula Dominik-ucz. III b

Finaliści konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe dzięki hojności sponsora, którym był ks. kan. Stanisław Kadziński- proboszcz parafii Lipnica.

Klimat uroczystości wprowadził nas montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczennicy kl. IIa- Oliwii Szymańskiej. W gronie osób przysłuchujących się i oglądających konkurs było widać wielkie zainteresowanie. Organizatorzy cieszą się bardzo z ilości uczniów biorących udział w konkursie, wysokiego poziomu wiedzy oraz znajomością historii Kościoła z terenu dekanatu golubskiego. Ten dzień został zakończony wręczeniem nagród, wspólną modlitwą i kapłańskim błogosławieństwem.

Ks. kan. Stanisław Kadziński-

proboszcz parafii Lipnica