Sprzątanie świata

Sprawozdanie ze „ Sprzątania świata „ – Polska 2015

Dnia 25 września 2015 roku nasza szkoła uczestniczyła w akcji „ Sprzątania świata „.
W tym roku ze względów organizacyjnych akcję  przeprowadzono o jeden tydzień później.
Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym w zbieraniu odpadów brali udział uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami.
O godzinie 10.30  na głównym placu przed wejściem do szkoły odbył się apel organizacyjny.
   Pani dyrektor Maria Gregorowicz  uświadomiła uczniom ,aby każdy zaczął dbać o porządek zaczynając od samego siebie. W szkole na korytarzach jak i w klasach są wystawione kosze do których należy wrzucać papierowe opakowania oraz plastikowe butelki. Jeśli jesteśmy w miejscu gdzie nie ma koszy, puste opakowania zabieramy ze sobą.
Nauczycielka biologii prosiła uczniów o segregowanie śmieci na papier, plastik, szkło oraz inne opakowania. Zwróciła się też z prośbą o zachowanie bezpieczeństwa podczas akcji.
Zbieranie odpadów odbyło się na 4 i 5 godzinie lekcyjnej.
Na lekcji 6 uczniowie powrócili  na teren szkoły, gdzie  odbyło się  ognisko oraz pieczenie kiełbasek.
Instytucjami współuczestniczącymi w akcji było Leśnictwo Tokary ( zbieranie worków z poboczy dróg) , Urząd  Gminy Golub-Dobrzyń ( sponsor kiełbasek na ognisko, sfinansowanie zakupu plastikowych worków i rękawic, wystawienie kontenera ).
Smuci fakt, iż mimo wprowadzonej ustawy o konieczności segregacji odpadów  istnieją jeszcze ludzie , którzy pozostawiają śmieci w lesie, w rowach.
Spotkaliśmy dzikie wysypiska śmieci, w skład którego wchodziło głównie szkło oraz  plastikowe worki i butelki.
  Podsumowując śmieci było mniej niż w latach ubiegłych.
Uczniowie zebrali około 20 worków śmieci.
Uporządkowano  rowy, pobocza, brzeg lasu we wsi Gałczewo, Gałczewko, Owieczkowo.
Pogoda była wyśmienita, zachęcała do ruchu na świeżym powietrzu.
Przy okazji młodzież miała żywy kontakt z przyrodą.
 Uczniowie znaleźli  nieżywą wiewiórkę oraz nieżywego kreta, czaszkę sarny.

Koordynator akcji „ Sprzątanie świata „ w Gałczewie