UKS "KOPERNIK" GAŁCZEWO

Gałczewo 7
87-400 Golub-Dobrzyń
NIP 5030077783

Wszystko zaczęło się w roku 2014, który zaowocował podjęciem decyzji o stworzeniu nowego klubu sportowego na terenie naszej Gminy Golub-Dobrzyń.  Inicjatywę w tej materii podjęła Pani Maria Gregorowicz - Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie, nauczyciel wychowania fizycznego i tym samym osoba sprzyjająca szerzeniu aktywności fizycznej również poza terenem szkoły.

I tak w dniu 15 września 2014 roku zarejestrowane zostało stowarzyszenie pod nazwą Uczniowski Klub Sportowy „KOPERNIK” Gałczewo z siedzibą w Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie. Stowarzyszenie ma celu przede wszystkim rozwijanie różnych form kultury fizycznej oraz oczywiście zapewnienie  sportowych emocji, na jakie zasługują kibice w naszym regionie.

UKS Kopernik Gałczewo zostało założone przez pracowników Publicznego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie oraz przez przyjaciół tej placówki i lokalnych działaczy.

Do realizacji tego ambitnego planu zaproszeni zostali ludzie mający doświadczenie sportowo– organizacyjne. Prezesem klubu został instruktor piłki siatkowej i nauczyciel wychowania fizycznego – Jakub Filiński.  Szkoleniem młodzieży w klubie zajmują się obecnie wyżej wymieniony Jakub Filiński oraz Jerzy Komorowski – polski trener siatkarski.

Bezpośrednio po powstaniu klubu w 2014 roku siatkarki z terenu Gminy Golub-Dobrzyń zgłoszone zostały do rozgrywek Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej w kategorii Młodziczek, zajmując na koniec sezonu III miejsce.

W sezonie 2015/2016 zgłosiliśmy już 3 grupy wiekowe: młodziczki, kadetki i seniorki, które zmagania zakończyły z następującymi wynikami:

- młodziczki – miejsce X

- kadetki – I miejsce w II lidze bez żadnej  porażki (12 meczów – 12 zwycięstw)

- seniorki - III miejsce - brąz

Nasza reprezentacja zasilała też szeregi Amatorskiej Ligi Siatkówki Dziewcząt (ostatecznie zajmując II miejsce wśród dziewięciu walczących zespołów) i uczestniczy w niezliczonych sparingach, treningach, turniejach i zawodach. W Gimnazjadzie 2016 reprezentantki gimnazjum (zasilane przez reprezentantki klubu) stały się trzecią najlepszą drużyną w województwie kujawsko-pomorskim.

Tak właśnie jednym z celów stało się stworzenie w Gałczewie silnego ośrodka siatkarskiego skupiającego młodych adeptów siatkówki w  różnych kategoriach wiekowych. Cele i marzenia ambitne ale tylko takie podejście oraz siła pozytywnych emocji płynących od ludzi zaangażowanych w ten projekt dają mocne podstawy by wierzyć w ich realizację.

Jako Klub staramy się oczywiście pozyskiwać fundusze na bieżące wydatki.

• Na początku roku 2015 złożyliśmy wniosek o przyznanie mikrodotacji w ramach projektu „Inicjuj z FIO”. Udało się. Dzięki tej inicjatywie zakupiliśmy sprzęt sportowy(trampolinę, dyski stabilizujące, jumpery, tabliczki zmian zawodników, stepy) oraz stroje siatkarskie za kwotę 5000 zł.
  •  Złożyliśmy również wniosek o przyznanie dotacji na wsparcie projektu z zakresu rozwoju sportu na terenie Gminy Golub-Dobrzyń. Przyznano nam pulę 12 000 zł, co wsparło w znacznym stopniu działania naszego klubu (rozgrywki w szeregach KPZPS-u, sprzęt sportowy, rozgrywki w szeregach Amatorskiej Ligi Siatkówki Dziewcząt, wyjazdy na mecze itp.)
  • Na początku roku 2016 złożyliśmy wniosek o przyznanie mikrodotacji w ramach projektu „Inicjuj z FIO”. Udało się. Dzięki tej inicjatywie zakupiliśmy sprzętu sportowy (piłki do siatkówki, materace gimnastyczne, kompresor, taśma miernicza, skrzynia gimnastyczna, drążek na drabinki, zestawy badmintona) oraz bluz sportowych za kwotę 5000 zł.
  •  Złożyliśmy również wniosek o przyznanie dotacji na wsparcie projektu z zakresu rozwoju sportu na terenie Gminy Golub-Dobrzyń. Przyznano nam pulę 18 000 zł (zgłoszone zostały 3 zespoły uczestniczące w rozgrywkach KPZPS-u, opłacony został sprzęt sportowy oraz biurowy oraz  treningi specjalistyczne, wyjazdy na mecze itp. )
  • Na początku roku 2017 złożyliśmy wniosek  o przyznanie dotacji na wsparcie projektu z zakresu rozwoju sportu na terenie Gminy Golub-Dobrzyń. Przyznano nam pulę 25 000 zł. Dzięki tym pieniądzom w sezonie 2017/2018 wystartowały 3 grupy wiekowe siatkarek, w tym po raz pierwszy juniorki.

Jednocześnie liczymy na współpracę i wsparcie wszystkich osób zainteresowanych rozwojem sportu w naszym regionie.