SPOTKANIE AUTORSKIE ze SŁAWOMIREM MŁYNARCZYKIEM

SPOTKANIE AUTORSKIE ze SŁAWOMIREM MŁYNARCZYKIEM.

W Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie w r. szk. 2015/2016 realizowane są działania, których celem jest upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Młodzież ma możliwość kontaktu z literaturą , podczas spotkania z ciekawymi ludźmi.

18 marca 2016 r. w naszym gimnazjum gościł Pan Sławomir Młynarczyk- poeta, pisarz, muzyk, autor tekstów piosenek i teledysków, który mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował Nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest współczesnym pisarzem zajmującym się pisaniem wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Tworzy również utwory dla dorosłych. Są one trudne w odbiorze, ale zawierają wiele porównań i przenośni, które pobudzają naszą wyobraźnię. Jego książka „Berber” to błyskotliwie napisana powieść obyczajowa, która zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Prócz tekstów literackich pisze też teksty piosenek. Najbardziej znaną jest powstała w 2012 roku piosenka „Linoskoczek”, którą wypromował Skubas. Otrzymał za nią 2 nominacje do Fryderyków 2013: jako Debiut Roku i Utwór Roku. W 2013 na płycie pt. „Powrót" Krzysztofa Kiljańskiego znalazł się tekst jego autorstwa pt. „Żyć jak z nut”.

Będąc studentem tworzył teksty piosenek i komponował muzykę dla swojego ówczesnego zespołu metalowego PARAPHRENIA. Paraphrenia zdobyła III nagrodę jury na festiwalu w Jarocinie. Rok później zespół wydał album Mantrykota. Wspólnie z bratem Marcinem, muzykiem zespołu Night Lovers, nagrywa teledyski do piosenek.

Obecnie większość utworów autor publikuje w Internecie, nie wydaje ich w formie książkowej. Spotkamy jego wiersze na internetowym serwisie poetyckim poezja polska.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy Ib, Ic, Id, IIc, IIIa i IIIc. Za zorganizowanie spotkania odpowiadali nauczyciele mgr Danuta Traczykowska- n-l bibliotekarz, mgr Marta Traczykowska-Bąk, mgr Wiesława Gurtowska-n-l plastyki. Spotkanie prowadzili uczniowie naszego gimnazjum Angelika Różalska, Jakub Kamiński i Jakub Swiderski.

Spotkanie z Panem Sławomirem Młynarczykiem było dla zgromadzonych uczniów gimnazjum pełnym kulturalnych wrażeń doznaniem. Na początku uczniowie prowadzący spotkanie przybliżyli informacje na temat jego twórczości. Potem oddano głos samemu autorowi, który zachęcał do podjęcia próby pisania i rozwijania swoich pasji. Następnie przedstawiciele młodzieży zadawali zaproszonemu autorowi przygotowane wcześniej pytania. Uczniowie zainteresowani wcześniejszą wypowiedzią autora rozszerzyli dyskusję . Świadczyły o tym liczne, spontaniczne pytania skierowane do artysty. W ten sposób rozpoczęli swoją czytelniczą przygodę. Na zakończenie mogli zdobyć jego autograf, co okazało się prawdziwą frajdą dla każdego ucznia.

Młodzież przekazała wyrazy uznania dla artystycznego dorobku pisarza. Artysta otrzymał gromkie brawa. Uczniowie życzyli mu wszelkiej pomyślności, natchnienia do dalszej pracy oraz satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć.

Dziękujemy p. mgr Annie Błaszkiewicz- nauczycielowi Szkoły Podstawowej w Klonowie

za współpracę w organizacji tego spotkania. Wierzymy, że to działanie było cennym doświadczeniem zawodowym i skłoni Panią do rozważenia możliwości współpracy przy kolejnych inicjatywach promocji czytelnictwa i rozwijania zainteresowań czytelniczych.