NARODOWE CZYTANIE

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowogrodzie włączyła się do ogólnokrajowej akcji Narodowego Czytania. Do wspólnego zgłębiania tajników powieści Henryka Sienkiewicza: „Quo Vadis” zaprosiła Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie. W przedsięwzięcie zaangażowali się pracownicy biblioteki, uczniowie i nauczyciele. Fragmenty rozdziałów czytali także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. W ramach akcji zorganizowany został quiz, dotyczący znajomości słuchanego tekstu i drużynowy konkurs na najpiękniejszą okładkę powieści. W trakcie spotkania uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną, przybliżającą postać i twórczość polskiego noblisty, wysłuchali jego biografii i zapoznali się z genezą czytanego dzieła.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i zgromadziła ponad stuosobową uczniowską publiczność. Przedzieranie się przez gąszcz skomplikowanych rzymskich określeń, którymi naszpikowana jest sienkiewiczowska powieść, nierzadko nastręczało czytającym sporo trudu, ale przebrnięcie przez meandry tekstu dało satysfakcję i pozwoliło zatęsknić za pięknem ideałów i wartości, które niosły ze sobą kolejne odczytane akapity.