Publiczne Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie

MAŁY WOLONTARIUSZ

Utworzenie Klubów Wolontariackich MAŁY WOLONTARIUSZ na terenie Gminy Golub-Dobrzyń - to nazwa projektu napisanego przez członków Towarzystwa Wsi Lisewo i Okolic w partnerstwie z Urzędem Gminy W Golubiu-Dobrzyniu. Stowarzyszenie na realizacje projektu otrzymało dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w wysokości 177.285,94zł.
>  Pomysł utworzenia grupy wolontariuszy powstał w grudniu ubiegłego roku , kiedy to sekretarz gminy - Krzysztof Pieczka zaprosił przedstawicieli poszczególnych gminnych szkół na spotkanie, na którym zaproponował napisanie projektu w ramach programu FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Prowadzącym spotkanie i następnie koordynatorem projektu została Anna Rydzińska - nauczyciel w Szkole Podstawowej w Lisewie. Projekt ten bazuje na pomysłach, sugestiach zebranych nauczycieli. Pomocą posłużył  również Pan Tomasz Stefański - prezes Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Przedmoście oraz Pani Anna Miętka - pracownik GOPS w Golubiu-Dobrzyniu. Zgodnie z lista rankingową  projekt znalazł się wśród 85 na 1163 projektów które otrzymały pełne dofinansowanie.
 
  Pierwsze kroki wolontariusze poczynili już w maju, gdy  odbyło się spotkanie z opiekunami poszczególnych grup, dyrektorami szkół, przedstawicielami Urzędu Gminy i kadrą zarządzającą projektem.  Zostali oni zapoznani z regulaminem rekrutacji projektu. Wolontariuszami w danym okręgu (6 okręgów, przy każdej z gminnych szkół wiejskich - Lisewo, Węgiersk, Nowogród, Ostrowite, Wrocki, Gałczewo) zostało 5 osób dorosłych oraz 10 dzieci. Rekrutację zakończono w połowie czerwca - zrekrutowano 90  wolontariuszy. W drugiej połowie czerwca wolontariusze rozpoczęli swoją działalność. Bazuje ona na czterech fundamentach: "Wolontariat dla chorych" (odwiedziny osób chorych, współpraca ze szpitalem - wizyta z jasełkami, zbiórka zabawek, współpraca z hospicjum), "Wolontariat dla seniorów" (odwiedziny osób starszych, warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, kurs pierwszej pomocy, wyjazdy do Gdańska, Torunia, Poznania, organizacja Gminnego Dnia Seniora), "Wolontariat dla dzieci" (pomoc koleżeńska,
 
czytanie dzieciom, organizacja konkursów), "Wolontariat dla środowiska lokalnego" (opieka nad przydrożnymi figurkami, miejscami pamięci narodowej, zwierzętami).
 
  Aby zmotywować młodych wolontariuszy każdy z nich będzie posiadał dzienniczek w  którym będą udokumentowane jego działania potwierdzone przez podopiecznych, opiekuna czy koordynatora. Najaktywniejsi wolontariusze zostaną nagrodzeni. Powstanie klubów ma być początkiem istnienia grupy wolontariuszy w gminie Golub-Dobrzyń.
 
  Pomimo, że rozpoczął się upragniony czas wakacji, nasi wolontariusze nie przestają czynić dobra. Po dwudniowym  przeszkoleniu w Ośrodku Caritas w Przysieku  z wielkim zapałem rozpoczęli swoje cykliczne działania. Odwiedzają osoby chore, niepełnosprawne razem z nimi przebywają, rozmawiają, wykonują proste prace  domowe. Poprzez wzajemne kontakty uczą się postrzegać osoby niepełnosprawne jako równe sobie  i swoją postawą chcą im pokazać, że są tacy sami.
Wolontariusze spotykają się także z osobami starszymi, seniorami, którym często nieobca jest  samotność, doświadczenie lęku.  Czasami potrzeba tak nie wiele, żeby rozświetlić ich monotonne życie. Wystarczy odrobina poświęconego czasu, rozmowa, ofiarowany uśmiech. Właśnie takie zwyczajne przejawy ludzkiej dobroci nasi wolontariusze okazują  starszym, aby poczuli się potrzebni i dowartościowani w społeczeństwie. Będą także im pomagać poprzez  wykonywanie prac porządkowych w domu i na posesji.
 
Członkami kół wolontariackich są także dorośli wolontariusze, którzy wraz z „małymi” troszczą się o lokalne dziedzictwo kulturowe, m. in. poprzez porządkowanie przydrożnych, krzyży, kapliczek, miejsc pamięci narodowej. W taki sposób następuje integracja pokoleń, jedni uczą się od drugich.  - przybliża  Anna Rydzińska, koordynator projektu.
 

Nasi wolontariusze zgodnie stwierdzają, że przez pomaganie innym więcej otrzymują, niż dają, bo „więcej jest radości w dawaniu, aniżeli w braniu.”

Oto ich świadectwa:

Szkolenie dało mi wiarę w siebie, że mogę pomagać jeszcze bardziej. Chcę być wolontariuszem, ponieważ lubię pomagać, po prostu chcę pomagać, bo to dla mnie przyjemność.”

Na szkoleniu dla wolontariuszy dowiedziałam się , co to jest wolontariat i jakie są jego rodzaje. Podobało mi się , że wolontariusze mieli możliwość integrowania się. Chcę być wolontariuszem, ponieważ chcę pomagać ludziom, którzy tego potrzebują i zdobywać dużo nowych doświadczeń, które mogą mi się przydać w życiu.”

 

Artykuły