BIWAK INTEGRACYJNY KLAS I

W dniach 2-3.09.2016 r. dla klas pierwszych Publicznego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie odbył się obóz integracyjno-sportowo-turystyczny. Doszło do niego dzięki realizacji projektu ogłoszonego przez Gminę Golub-Dobrzyń w zakresie turystyki i krajoznawstwa pod nazwą "Wędrówka po miejscach i czasie".

Celem podstawowym było poznanie nowych kolegów i koleżanek, swoich wychowawców i innych nauczycieli, po to, aby odważniej i z większym zapałem rozpocząć naukę. Ponieważ miejscem imprezy była szkoła i tereny wokół niej, uczniowie mogli się przekonać o atrakcyjności krajoznawczej okolicy i zobaczyć bogate zaplecze jakim dysponuje nasza placówka.

Zajęcia integrujące uczestników polegały na spotkaniach uczniów klas z wychowawcami, rozmowach i spotkaniach z dyrektorem i pedagogiem, zajęciach sportowych tj. grach i zabawach na hali sportowej, zajęciach terenowych – marsz na orientację połączony z grą terenową w ramach kwalifikowanej turystyki pieszej, zabawach na boisku szkolnym prowadzonych przez harcerzy z drużyny z naszego gimnazjum,  ognisku integracyjnym i integracyjnej zabawie tanecznej.

Zajęcia terenowe w ramach turystyki kwalifikowanej odbyły się w piątek w dwóch turach-przed i po południu.  Uczniowie podzieleni na dziesięć grup, pod opieką nauczycieli i harcerzy, musieli pokonać wyznaczoną trasę w terenie. W czasie marszu korzystali z podpowiedzi opiekunów, po to, aby wybrać właściwą drogę i jak najszybciej dotrzeć do mety.

Po drodze, na grupy czekali harcerze, którzy przygotowali rozmaite gry zręcznościowe. Punkty uzyskane za te konkurencje, właściwy wybór trasy i czas przejścia decydował o zwycięstwie. Pogoda i humory dopisały, rywalizacja podniosła emocje, więc zabawa była bardzo udana.

Po zakończeniu gry w terenie odbyło się ognisko integracyjne, na które zaproszeni byli także rodzice nowych uczniów gimnazjum. Ognisko umilało granie na gitarach i śpiew harcerzy. Po zjedzeniu można było wziąć udział w zabawach prowadzonych przez druha Mariusza Fydryszewskiego. Po zajęciach na świeżym powietrzu nastąpiła integracyjna zabawa taneczna.

Następnego dnia zaraz po zjedzonym śniadaniu i przeprowadzonej rozgrzewce, na uczniów czekały kolejne atrakcje m.in. przerzucanie balona napełnionego wodą przez siatkę za pomocą ręcznika, wojna na balony, podawanie balona z wodą z rąk do rąk nad głową tak, żeby balon nie pękł. Po zrealizowaniu wszystkiego co było przygotowane na obóz integracyjny nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród dla trzech najlepszych grup oraz zajęcia z Panią Pedagog.

Biwak integracyjny dla uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, był bardzo udany i przyniósł oczekiwane rezultaty – uczniowie lepiej się poznali, zaznajomili  ze swoimi wychowawcami i szkołą. Dzięki temu łatwiej i z większym zapałem przystąpią do codziennych wyzwań.