Publiczne Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie

SPOTKANIE Z PANEM HENRYKIEM ROZWADOWSKIM

W Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie w r. szk. 2016/2017 realizowane są działania, których celem jest upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

17 listopada 2016 r. w naszym gimnazjum gościł Pan Henryk Rozwadowski nauczyciel, autor cyklu opowiadań dotyczących osobistych przeżyć, których doświadczył w Golubiu-Dobrzyniu, podczas okupacji niemieckiej w okresie II Wojny Światowej. Pochodzi z Podzamku Golubskiego. Swoje wspomnienia zebrał w książce pt. „Moje dole i niedole.” Autor prosto i barwnie przybliżył gehennę wojenną, przedstawił wspomnienia obejmujące ówczesne życie społeczne i obyczajowe regionu Golubia-Dobrzynia, portrety ludzi godnych pamięci i wydarzenia. Był naocznym świadkiem jednego z najbardziej tragicznego okresu w życiu naszego regionu. Wywodzi się z pokolenia poddanego ciężkiej próbie dziejowej w czasie okupacji. Można powiedzieć, że osobiste wspomnienia Henryka Rozwadowskiego są portretem pokolenia Polaków wchodzących w swoją młodość w czas wojny. Pan Henryk Rozwadowski swoimi przeżyciami poruszył młodzież. Nie mogli opanować się od wzruszeń po wysłuchaniu przejmujących wspomnień. Pamięć, wspomnienia oraz biografie świadków wydarzeń składają się na kształt historii Narodu. Często z tragicznych losów kształtuje się prawda o dziejach społeczeństwa. To spotkanie młodzieży gimnazjalnej przypomina o bolesnej przeszłości naszego Narodu i budzi w nich świadomość osobistej moralnej odpowiedzialności za swoje myśli, słowa i gesty. Ich zaangażowanie w przygotowanie spotkania i aktywny w nim udział świadczy, że chcą słuchać żywych lekcji historii i nieść dalej prawdę. Nie chcą zapomnieć, czym była wojna, aby do kolejnej nie dopuścić.

Naszymi gośćmi była także p. Barbara Wasiluk- dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu, Ewa Kaźmierkiewicz- instruktor powiatowy. Za zorganizowanie spotkania odpowiadali nauczyciele: Danuta Traczykowska, Hanna Pieczka i Marta Traczykowska-Bąk. Młodzież przygotowała montaż słowno- muzyczny, czytali fragmenty książki i prowadzili dialog z autorem. Śpiewali patriotyczne pieśni, przygotowane przy pomocy Grzegorza Florka- n-la muzyki. Uroczystość uświetnił pokaz klasy mundurowej przeprowadzony przez wychowawcę p. Jacka Uzarewicza.

 

Artykuły