Publiczne Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie

WYCIECZKA DO WARSZAWY

29 maja 2017 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczestnikami byli uczniowie klas III naszego gimnazjum.  Wycieczka to nagroda za wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe i aktywność społeczną- reprezentowanie szkoły na zewnątrz. Wycieczka finansowana jest przez Radę Rodziców gimnazjum. Opiekunami byli wychowawcy klas III: p. Aneta Sztanka, p. Ewa Napolska, p. Marzena Gutmańska, ks. Andrzej Jakielski oraz p. Danuta Traczykowska. Znami była p. Maria Gregorowicz- dyrektor gimnazjum i rodzice, reprezentanci Rady Rodziców- p. Krystyna Łukaszewska, p. Artur Kaszyński, p. Emilia Szulc, p. Andrzej Bachorczyk.

Uczniowie mieli okazję poznać Sejm RP.  Pracownicy Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu prezentowali  w sali Wszechnicy Sejmowej skrócony wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Wykład  był połączony ze zwiedzaniem wybranych budynków sejmowych.

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN uczniowieuczestniczyli w warsztatach nt. Codzienność w cieniu Zagłady. O warunkach życia w gettach okupowanej Polski. Codzienność w getcie to sytuacja nieustannej opresji i przemocy. Uczniowie poznali jakie obrazy zapamiętali ci Żydzi, którym udało się przeżyć wojnę? Podczas warsztatów uczniowie i uczennice  korzystali z internetowej platformy edukacyjnej Iwitness, oglądali relacje Ocalałych z Zagłady. Młodzież zwiedziła też galerię Zagłada na wystawie stałej, rozwiązując zadania w grupach. Zajęcia wykorzystują historię mówioną pozwalają zmierzyć się z trudnym tematem nieludzkich warunków, jakie panowały w gettach okupowanej Polski.

Druga grupa miał okazję uczestniczyć w  Spotkaniu z kulturą żydowską. Dowiedzieli się o judaizmie i współczesnym życiu żydowskim w Polsce.Kim są Żydzi? Co to jest synagoga? Czy wszystkie warzywa są koszerne? Czy kobieta może nosić jarmułkę? Podczas tych warsztatów uczniowie i uczennice poznali najważniejsze fakty dotyczące judaizmu, obejrzeli  fragment wystawy z barwną synagogą i rekonstrukcją domu żydowskiego. Dowiedzieli się też o współczesnym życiu żydowskim w Polsce.

Od kilku lat nasza szkoła włącza się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim.

Uzupełnieniem pobytu w Warszawie byłoprzebywanie w Arkadii – kompleksie  handlowo-biurowo-rozrywkowym znajdujący się w Śródmieściu Warszawy.

Pełni wrażeń i wesołej atmosferze powróciliśmy do domu.

 

 

Artykuły